ROTA BURSA

Baysal'dan çarpıcı yazı: Yarasalar!

18 Nisan 2021 Pazar 01:34

baysaldan-carpici-yazi-yarasalar

enBursa.com Yazarı Yüksel Baysal, "Anadolu aydınlanmasından korkan yarasalar!" başlığıyla, Köy Enstitüleri’ne ilişkin, çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

 İŞTE BAYSAL'IN O YAZISI:

 

Yıllar önce, Kinyas Kartal’ın “Erivan’dan Van’a” adlı kitapta topladığı anılarını okumuştum.
Doğunun büyük toprak sahiplerinden, Demokrat Parti’nin kurucularından biri olan Kartal anılarında; Ermeniler’le yapılan savaşı, Bolşevik devrimi sonrasındaki gelişmeleri macera romanı gibi anlatmıştı.

O kitabın yayınından sonra olsa gerek, Kinyas Kartal’la bir söyleşi yapılmıştı.

1940 yılında kurulan ve köylerimize eğitim yoluyla uygarlık getirmeyi amaçlayan Köy Enstitüleri’ne ilişkin soruya verdiği yanıt çok dikkatimi çekmişti:

Şunu biliyoruz… Osmanlı İmparatorluğu, sınırlarına kadar gittiği Avrupa’daki gelişmeleri göremedi ve sanayi devrimini ıskaladı.
Bundan dolayı sanayileşme bu topraklara geç girdi.
Cumhuriyetin başlangıç dönemlerinde nüfusun yüzde 75’inden fazlasını oluşturan köylü müthiş bir sefillik içindeydi, perişan haldeydi. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun ‘Yaban’ eserinde anlattığı perişan haldeki köy ve köylünün öyle bırakılması ülkenin gelişimini önlerdi.
Çünkü Cumhuriyet öncesinde halk ne doğru düzgün bir eğitim olanağına sahipti ne de üretim yapabiliyordu!
Toprağı işlemeyi, oradan ürün almayı bile bilmiyordu.
Onun için dedelerimiz açlık çekmiş, ekmek bulamamış, ağaç kabuklarını kemirmişlerdi.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Emin Adanur Bursaspor'a iyi gelecek!

emin-adanur-bursaspora-iyi-gelecek enBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, yaklaşan kongre öncesinde Bursaspor başkan adaylarından Emin Adanur'un, kulübe ne getirip götüreceğini kaleme aldı. Gültekin, Adanur'un başkanlığı kazandığı

Bayram gündemi çok yoğun!

bayram-gundemi-cok-yogun enBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, Sedat Peker, iktidar ve muhalefet özelinde Türkiye'nin bayram gündemini yazdı. Gültekin, ayrıca Bursa'da muhalefet partileri il başkanlarının sanal bayramlaşmasını ve

Erdoğan'dan kurtulmaya çalışıyorlar!

erdogandan-kurtulmaya-calisiyorlar- enBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, Ak Parti'de son zamanlarda peş peşe yapılan hatalar ve hataların partiye/Erdoğan'a verdiği zararı köşesine taşıdı. Son olarak Sedat Peker üzerinden yapılmak

Erdoğan, bu sefer tuzağı erken fark etti!

erdogan-bu-sefer-tuzagi-erken-fark-etti enBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, Ak Parti'de, "devamı gelecek" diyerek yayınlanan CHP animasyonun kaldırılmasını, doğru bir karar olarak değerlendirip, "Erdoğan, bu sefer tuzağı erken fark etti!" dedi.

Keles siyasetini karıştıran olay!

keles-siyasetini-karistiran-olay enBursa.com Yazarı Yüksel Baysal, Bursa'nın gelişmişlikte en son sıralarda yer alan dağ ilçelerinden Keles'te yaşanan siyasi krizi köşesine taşıdı.

Ercan Yakut isyan etti!

ercan-yakut-isyan-etti enBursa.com Yazarı Mustafa Gültekin, TDK Başkanı Ercan Yakut'un, Mescid-i Aksa ile ilgili sözlerini ve çağrısını köşesine taşıdı.