19 Haziran 2021 Cumartesi
ROTA BURSA

Obezite derecesi nasıl hesaplanır?

17 Mayıs 2021 Pazartesi 17:24

obezite-derecesi-nasil-hesaplanir

Özel Medicabil Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç, obezitenin ülkemiz için ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini ve kadınlarda yüzde 15, erkeklerde de yüzde 10 sıklıkla görüldüğünü söyledi.

Çocukluk çağı obezite oranının da giderek arttığını ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç, “Obezite yaşam süresini kısaltır, şekerhastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, ciddi eklem rahatsızlıkları ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Ayrıca obezkişilerde meme, kalın bağırsak ve rahim kanseri sıklığı daha fazladır” dedi.

OBEZİTE DERECESİ NASIL HESAPLANIR?

Açıklamasında, obezite tanımlamasında en yaygın kullanılan yöntemin vücut kitle indeksinin (VKİ) hesaplanması olduğunu sözlerine ekleyen Özel Medicabil Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç, “VKİ, kg cinsinden ağırlık / boy(m) x boy(m) şeklinde hesaplanır. VKİ 19-25 arası normal, 26-30 arası fazla kilolu ve 30’un üzerindeyse kişiobez olarak tanımlanır. Kırk ve üzerindeyse kişimorbidobez (ölümcül şişmanlık) grubuna girer” şeklinde konuştu.

KİME HANGİ TEDAVİ?

Yaşam tarzı değişikliği, aktif yaşam ve doğru beslenmenin obezite ile mücadelede en temel yöntemler olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her hastada bu yöntemlerle başarılı olunamamakta ve farklı tedavi yaklaşımları gündeme gelmektedir. Endoskopik yöntemler ve cerrahi girişimler doğru seçilmiş hastalarda, deneyimli eller ile merkezlerde son derece başarılıdır. Endoskopik yöntemler (botox-balon), VKİ’i 35 altında ve tansiyon, diyabet gibi yandaş sorunları olmayan hastalara tavsiye edilir. En önemli avantajları yara vs. olmadan ağrısız uygulanmaları ve aynı gün taburculuktur. Bu yöntemler kişinin 15-20 kilo vermesini sağlayabilir.

Obezite cerrahisi; VKİ 40’ın üzerinde veya 35’in üzerinde olup da şekerhastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi, eklem sorunları gibi yandaş sorunları olan hastalara, VKİ 30-35 arası olan Tip 2 diyabetli hastalara, eğer insülin tedavisiyle ve ilaçla kan şeker düzeyleri kontrol edilemiyorsaobezite cerrahisi bir seçenek olarak sunulur. Bu ameliyatlar kalıcı kilo vermenin en başarılı yoludur. Yandaş hastalıklar(şeker-tansiyon-uyku apnesi gibi) %90’a varan oranlarda düzelmektedir. Aynı zamanda yaşam kalitesinde de belirgin artış olmaktadır.”

BU AMELİYATLAR RİSKLİ MİDİR?

Özel Medicabil Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç, obezite cerrahisinin tecrübeli eller tarafından ve olanakları yeterli merkezlerde yapıldığında risk oranlarının % 0.1-0.2 civarına kadar azaldığını belirtirken de, “Bu oran kapalı safra kesesi ameliyatları ile aynıdır. Hangi tedavi yönteminin daha doğru olduğu hastanın alışkanlıkları, kilo derecesi, beklentileri, yandaş sorunları gibi faktörlere bağlıdır. Başarı ve minimum risk için en önemli nokta, bu yöntemler konusunda deneyimli ekip ve merkezdir” dedi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Böbrek taşına dikkat!

bobrek-tasina-dikkat Doruk Yıldırım Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Türker, insan hayatında yaşanabilecek en şiddetli ağrıların sebebi olan böbrek taşlarının zamanında tedavi edilmediği takdirde kalıcı böbrek

Kısıtlamalar başladı!

kisitlamalar-basladi Kovid-19'la mücadele tedbirleri kapsamında 24 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Obezite derecesi nasıl hesaplanır?

obezite-derecesi-nasil-hesaplanir Özel Medicabil Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Özgüç, obezitenin ülkemiz için ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini ve kadınlarda yüzde 15, erkeklerde de yüzde 10 sıklıkla

Bayramda beslenmeye dikkat!

bayramda-beslenmeye-dikkat Ramazan Bayramı’nı bu sene de Covid-19 salgını nedeniyle evlerde geçirsek de uzmanlar, ramazan ayı sonrası kişilerin daha hızlı kilo aldıklarına dikkat çekerek, bayramda evde olsak da beslenmemize dikkat

Aktaş taburcu oldu!

aktas-taburcu-oldu Korona virüse yakalanan ve 14 gündür hastanede tedavi gören Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla taburcu olduğunu duyurdu.

Ramazan'da bu soruna dikkat!

ramazanda-bu-soruna-dikkat Lifli gıdaların dişler üzerinde ve ağız dokularında temizliğe katkı sağladığını belirten Periodontoloji Uzmanı Dt. Halil Çelik, “Elma, armut gibi katı meyvelerin ısırılarak yenilmesi, diş