ROTA BURSA

CHP'den kanun değişikliği teklifi

17 Nisan 2021 Cumartesi 19:46

chpden-kanun-degisikligi-teklifi-

CHP, emekliler ile asgari ücretlilerin ücretlerinde iyileştirme yapılması için 7 maddelik bir kanun teklifi hazırladı.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan “Gelir Vergisi Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında (Sosyal Refah) Kanun Teklifi”  TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Türkiye'de asgari ücretli çalışan sayısının oldukça yüksek olduğu belirtilen kanun teklifinde, “Kayıt dışı istihdam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2020 verilerine göre yüzde 32.2'dir. Bu nedenle asgari ücretle çalışan işçi sayısının 10 milyona yakın olduğunu söylemek de mümkündür. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan çıkmıştır” denildi.

VERGİ YÜKÜ NET GELİRİ AZALTIYOR

Halihazırdaki 3 bin 577,50 TL'lik brüt asgari ücretten net 2 bin 825,90 TL'nin ele geçtiği ve asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin sadece asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan uzaklaştığı vurgulanan teklifte, “Türk-İş Konfederasyonunun verilerine göre açlık sınırı 2021 Mart ayı itibariyle 2 bin 735.97 TL iken yoksulluk sınırı 8 bin 911.97 TL'dir.  Asgari ücret üzerindeki yükler ücretin yüzde 21'ni oluşturmaktadır ve bir taraftan asgari ücretin net değerini azaltırken, diğer taraftan kayıtdışı istihdam gibi bir takım ekonomik sorunlara yol açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Asgari ücret üzerindeki vergi yükünün net geliri azalttığı, bunun da dolaylı olarak işverenlerin maliyetlerinin artmasına neden olduğu belirtilen gerekçede, “Kanun teklifimiz ile çalışanın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesini sağlayacak düzeyde ücret alması ilkesinden hareketle asgari ücret üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanmaktadır” açıklaması yapıldı.

İKRAMİYELER ARTMALI

Teklifte salgından en çok etkilenen kesimler arasında yer alan yaşlı nüfus ve emeklilere değinildi. Emeklilerin sadece salgından değil “ekonomik krizden” de en çok etkilenen kesim olduğu kaydedilen teklifte, şu ifadeler kullanıldı: “Lüks sayılamayacak en temel gıda maddelerindeki fahiş artış, emeklilerin sağlıklı beslenmesi bir yana açlıkla mücadele etmelerine sebep olmaktadır. Emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir.  Acil bir tedbir olarak en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi bir adım olacaktır. Pandemi sürecinde emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara bir nebze olsun çare olabilecek bu adımın bir an önce atılması gerekmektedir”

Kanun teklifi ile emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin bin TL'den bin 500 TL'ye çıkarılması talep edilerek, bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olmuş ve halen 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkından yararlanmalarının sağlanması amaçlandığı belirtildi.


YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

Külünk'ten çok sert tepki!

kulunkten-cok-sert-tepki Tam kapanma sonrası normalleşme takviminin açıklanmasının saatler önceye bırakılması tepkilere neden olmuştu. İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçiren tepkiler sonrası yayımlanan genelge de beklentiyi

İYİ Parti'den normalleşme tepkisi!

iyi-partiden-normallesme-tepkisi İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, ‘yeni normalleşme’ iddiasıyla açıklanan İçişleri Bakanlığı genelgesinin, mezarı kazılan esnafın ‘sela’sı anlamına geldiğini vurguladı.

AK Parti Bursa'da büyük buluşma!

ak-parti-bursada-buyuk-bulusma AK Parti Bursa İl Başkanlığı, pandemi ile mücadele kurallarına riayet ederek, Türkiye’nin en büyük online bayramlaşma programına imza attı. Kuruluşundan bu yana hizmet veren her kademeden hizmet

Karamollaoğlu: Şu an gündemde yok!

karamollaoglu-su-an-gundemde-yok "Ben Türkiye’nin o dönemi aştığını, artık İslami inanca sahip olanların bir tahakküm altına sokulmayacağına inanıyorum" diyen Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Millet İttifakı'nın adayının

Çiçek, Peker'in iddiaları için konuştu

cicek-pekerin-iddialari-icin-konustu Adalet Eski Bakanı Cemil Çiçek, organize örgüt lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolarda dile getirdiği iddialarla ilgili konuştu. İddialar için "Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır"

Bursa'da Kudüs nöbeti!

bursada-kudus-nobeti Siyonist işgalcilerin 7 Mayıs'tan bu yana yoğun bir şekilde Mescid-i Aksa'ya saldırması ve çok sayıda Filistinli Müslümanı şehit etmesi, Türkiye'nin tüm illerinde olduğu gibi Bursa'da da yoğun bir