ROTA BURSA

Mudanya'da kriz büyüyor!

Sözlerimi,
Biraz garip bulabilirsiniz veya belki sinirlenenler de çıkacak aranızdan ama ben yine de damdan düşer gibi soracağım: Sizin bu halkla ne alıp veremediğiniz var Allah aşkına?

Efendim,
Birkaç gün önce, Mudanya Belediyesi ile Mudanya Halk Eğitim Merkezi arasında baş gösteren garip bir krizden bahsetmiştim.

Her şeye rağmen
İyi niyetimi muhafaza edip, konuyu  "Ak Parti-CHP Tartışması"na indirgeyenlere inat belediyeyi önceki dönemde Ak Parti yönetmiş, şimdi ise CHP yönetiyor olsa da, Halk Eğitim Merkezi üzerinden siyasi bir hesap görüleceğine asla ihtimal vermediğimi, vermek istemediğimi özellikle söylemiştim.

Aslında
Hala bu inancımı korumak istiyorum ama Mudanya'dan gelen haberler beni adeta hayal kırıklığına uğratıyor.

Öyle anlaşılıyor ki;
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Ak Partili" olarak gördüğü Mudanya Halk Eğitim Merkezi'ne karşı epey bilenmiş. Bu manada, Başkan, Halk Eğitim Merkezi'ni, ilk fırsatta yerinden çıkarmak, tabir-i caiz ise sokağa atmak için kolları sıvamış.

Çok şaşırdım doğrusu,
Fakat öbür taraftan da söz konusu CHP olunca hala şaşırıyor olmama da şaşırıyorum. Zira CHP'li Hayri Türkyılmaz'ın,  küçük dairede Ak Parti'ye hıncını Halk Eğitim Merkezi'nden almaya kalkması bir bakıma büyük dairede CHP'nin kendi ütopyasının ipuçlarını veriyor...

Bir başkan düşünün ki;
Aslında, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler noktasında belediyenin en büyük paydaşı olabilecek bir kurumu, "bizden değil" yaftasıyla öteliyor, ötekileştiriyor. Yetmiyor sokağa atmak için ellerini ovuşturuyor.

Mudanya gibi,
Küçük bir yerde,  üstelik fındık kabuğunu doldurmayacak kadar önemsiz bir konuda bile ayrıştırıcı, ötekileştirici davranan CHP'nin ezkaza iktidara geldiğini bir düşünsenize... "Allah korusun" dediğinizi duyar gibiyim.

Nitekim,
Bu halk, en samimi duygularıyla "Allah korusun" dediği için her seçimde Allah, bu halkı bir CHP iktidarından koruyor. Yeri gelmişken, başta damdan düşer gibi sorduğum soruyu yineleyeyim: Sizin bu halkla ne alıp veremediğiniz var Allah aşkına?

Hayri Türkyılmaz'ın
Bu anlamsız icraatı özelinde CHP'yi eleştirdim ama halkla ilişkiler noktasında Mustafa Bozbey gibi iyi örnekleri de yok değil. Hani diyorum, Hayri Başkan, öfkeyle kesip biçeceğine, Bozbey'in bu konudaki icraatlarına bakmış olsaydı, o Halk Eğitim'i değil yerinden etmek daha çok sahiplenir ve oranın imkanlarından istifadeyle Mudanyalılara bir adım daha yaklaşmış olurdu.

Son söz:
Evvela, CHP İl Başkanı Şadi Özdemir'in bu konuya duyarlılık göstermesini ve Başkan Türkyılmazbu yakıcı yanlıştan döndürmesini bekliyorum. Aynı şekilde, CHP içindeki vicdan sahiplerini de, belediye başkanlarına, "sen ne yapıyorsun" demeye davet ediyorum. Nihayetinde burası Mudanya halkına hizmet eden bir kamu kurumu. Yarın, İl Milli Eğitim devreye girer, Vali devreye girer, olmadı Büyükşehir Belediye Başkanı meseleye el atar ve bu sorun bir şekilde çözülür ama bu ayıp CHP'ye yeter.


Mustafa Gültekin'i TWİTTER'dan takip edin!
www.twitter.com/SeferiSair 
 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR