ROTA BURSA

Müezzinoğlu'na yazık oluyor!

Bursa'da,
Siyasetin kılcal damarlarında dolaşan yeni ve yakıcı bir kulisi paylaşmak istiyorum. Efendim, iddia o ki; Mehmet Müezzinoğlu, olası bir kabine değişiminde yerinin garanti olduğu varsayımıyla, değişmesi neredeyse hemen herkesin arzusu olan İl Başkanı Cemalettin Torun'a, "ben burada olduğum sürece seni kimse yerinden oynatamaz" diyesiymiş ki; Cemalettin Torun, bu destekle pek bir rahatmış.

Doğal olarak hemen,
"Müezzinoğlu neden böyle bir tercih yapsın?" sorusu aklımıza geliyor değil mi? Efendim, onun sebebini ise, Müezzinoğlu'nun, hemşerisi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı Büyükşehir Belediye Başkanı yapmak istemesi ve bu muradına da Cemalettin Torun'la daha sorunsuz ulaşacağını düşünmesi olarak açıklıyorlar...
 

*** 

Şimdi,
Kulisi kapatıp gerçek gündeme dair bir parantez açalım. Türkiye, çok yoğun ve bir o kadar da sarsıcı bir sürecin içinden geçiyor.  O süreç ki; içerisinde muazzam bir değişim potansiyeli de barındırıyor. Kuşkusuz; bu değişimin lokomotifi Ak Parti olacak. Bir bakıma Ak Parti değişebildiği ölçüde değiştirebilecek de diyebiliriz buna...

Cumhurbaşkanı Erdoğan,
Bu ölümcül gerçeğin fazlasıyla farkında ve yıllardır öncülük ettiği değişim sürecinin kalıcı olması için işe Ak Parti'den başladı ve "metal yorgunluğu" vurgusuyla teşkilatlarda köklü bir değişim yapacağını adeta ilan etti. 

Erdoğan'ın
Bu ilanıyla birlikte bugün, teşkilat, taban ve kamuoyu belediye başkanlarını da kapsayacak ciddi bir değişimini bekliyor. Hemen herkes bunun zamanını merak ederken Ak Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya'dan heyecanlandıran bir açıklama geldi.

Erol Kaya özetle,
"Türkiye’de Ak Parti’nin başarılı olan teşkilatları dışında tüm teşkilatlarımız gözden geçirilecek. Ama aynı zamanda belediyelerimizle ilgili de aynı çalışmayı yaptığımızı söyleyebiliriz. Belediyelerimizin performanslarını çıkardık ‘Kamuoyundaki algıları, kurumsal başarıları nedir’ diye baktık. Onları da sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. AK Parti, 2001’deki kuruluş heyecanın ve ruhunun 2017’de yeniden daha da güçlendirerek ihya ediyor. Cumhurbaşkanımızla yeni dönemin yeni bir atılım dönemi olmasını istiyoruz. Hem teşkilat hem de yerel yönetim olarak bunu çok önemsiyoruz ve nihayetinde 10-15 gün içerisinde bunun çağrılarını vermeye başlayacağız...” dedi

Erol Kaya,
Bu açıklamayı 19 Haziran'da yaptığına göre işaret ettiği 10-15 günlük sürenin dolmasına ve tarihi dönüşümün başlamasına çok az bir zaman kaldı. Yani, bayramla birlikte sadece havalar ısınmayacak beraberinde siyasetin de ateşi bir hayli yükselecek diyebiliriz.
 

***

Açtığımız parantezi kapatıp,
Yeniden kulise dönelim, buraya kadar anlattıklarımız ışında ve başta/başlıkta özellikle altını çizdiğimiz gibi Mehmet Müezzinoğlu'na neden yazık edildiğini izaha çalışayım. 

Hemen belirteyim,
Yukarıda bahsettiğim ve son günlerde Ak Parti'yi adeta kasıp kavuran o kulis, aslında sonucun kendileri lehine tecelli etmesini isteyenler tarafından kullanıma sürülmüş olabilir ancak ben şahsen Müezzinoğlu'nun böyle bir kanaate sahip olabileceğine pek ihtimal vermiyorum/vermek istemiyorum.

Çünkü,
Müezzinoğlu'nu, akçeli işlere bulaşmamış, siyasette temiz kalmayı başarmış bir kişi olarak görüyor ve takdir ediyorum. Dahası İstanbul İl Başkanlığı yapmış, Tayyip Erdoğan'a yol arkadaşı olmuş bir şahsiyet olarak teşkilatın ne demek olduğunu en iyi bilenlerden birisi olduğu için kişiler üzerinden şahsi hesaplar yapacağına ihtimal dahi vermiyorum. Öte yandan bugün sadece bir bakan olmaktan öteye naif üslubu, babacan tavrı ve tecrübesiyle partinin hatırlı bir ağabeyi olarak görüyorum. Elbette ki; bu durum O'nun omuzlarına adil olmak, herkesi kucaklamak, herkesten daha çok çalışmak gibi ağır bir sorumluluk yüklüyor.

Burada,
Bir yakıcı soru daha beynimizi tokatlıyor. "Tamam da, bu dere değerli bir kişi nasıl oluyor da bu kadar ucuz kulislerin malzemesi oluyor, şahsi hesaplara meze ediliyor?"

İşte, "zurnanın zırt dediği yer" tam da burası.
Bu can alıcı sorunun cevabı aynı zamanda Bursa'da kangren olmuş sorunların da cevabı niteliğinde...

Çünkü,
Müezzinoğlu, nihayetinde Bursa'da misafir bir bakan ve bu şehri, şehrin sorunlarını, ihtiyaçlarını, isteklerini tam olarak bilmiyor. Ve ne yazık ki; Müezzinoğlu'nu her platformda şehirle buluşturacak bir kadro, bir ekip, bir teşkilat, bir il başkanı yok. Haliyle Müezzinoğlu iyi niyetle fakat el yordamıyla iş görmeye çalışıyor. El yordamıyla iş kotarmaya çalışırken neredeyse sadece hemşerileriyle fotoğraf verince şehrin ana omurgasını oluşturan diğer katmanlarıyla arasına duvarlar örülüyor. Dolayısıyla Müezzinoğlu şehre, şehir de Müezzinoğlu'na dokunamıyor. Hatırlayın lütfen, Bülent Arınç Bursa'ya misafir olarak gönderildiğinde, hemen her platformda ağırlanması sağlanıyordu. Her gittiği yerde binlerce kişiye hitap etmesi için ciddi bir mutfak çalışması yapılıyor, tabandan tavana çok önemli bir arka planla Bülent Arınç vitrine çıkarılıyordu. Emin olun, Müezzinoğlu için de aynı derinlikli çalışma yapılsa, daha doğrusu yapacak kabiliyette, yeterlilikte bir siyasi kadro olsa hem Müezzinoğlu'na yazık edilmemiş olur hem de Bursa çok daha fazla katma değere sahip olur. Olur mu? Olur. Fakat bu kafayla, bu yapıyla olmaz...

SON SÖZ:
Aksi bir karar alınmadığı müddetçe seçimlere henüz iki yıldan fazla bir süre olabilir ancak 2019'un Ak Parti/Erdoğan açısından hayati bir öneme sahip olduğu ortada ve zaman ise durmaksızın akıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hızlı ilerleyen sürecin ve 50+1'in zorluğunun farkında ve her fırsatta teşkilata "kapı kapı dolaşın" diyor. Fakat sadece kapı kapı dolaşmanın da yeterli olmayacağını hatırlatmak isterim. Zira kapıların, kapıyı çalanın yüzüne kapanma ihtimali de var ki; bu durum telafisi imkansız bir sonucun fitilini ateşleyebilir. 2019'a giderken Müezzinoğlu Bursa'da el yordamıyla kapı çalmamalı. Kapıların ardına kadar açılmasını sağlayacak itibarda, liyakatte bir ekiple düşmeli yollara. Yoksa pişman olursunuz/oluruz ama son pişmanlık fayda etmez... Ramazan Bayramınız mübarek olsun. 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR