ROTA BURSA

Yüksel Baysal’ı kutluyorum

Pazar günü,
Değerli dostum Yüksel Baysal’ın, kitaplarını bağışlamasıyla oluşan Nilüfer Üçevler Kütüphanesi’nin açılışından bahsetmiş ve önemine binaen konuyu bugün ele alacağımın haberini vermiştim.

***

Yüksel Baysal, 
Bir bölümünü zor zamanlarda toprağa gömerek muhafaza ettiği 10 bin civarındaki kitabını Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı Üçevler Kütüphanesi’ne bağışlamıştı ki; Cumartesi günü hemen her görüşten insanın katıldığı coşkulu bir törenle açılışını yaptık.

İnanılmaz
Keyif aldığım bir organizasyondu. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in ev sahipliği yaptığı tören birçok farklı görüşten insanı bir araya getirmesi bakımından da hayli önemliydi.

Katılımcıların arasında,
Ak Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, Ak Parti’nin Nilüfer eski ilçe başkanı Metin Düvencioğlu, Bursa Düşünce Kulübü Başkanı Ercan Yakut, Mazlumder Bursa Şube Başkanı Şakir Çalışkan ilk göze çarpanlar arasındaydı…

***

Açılışa,
Her ne kadar Başkan Bozbey ev sahipliği yapmış olsa da törenin asıl sahibi olan Yüksel Baysal’ın kısa ama düşünüldüğünde insanın beynini tokatlayan konuşmasına özellikle değinmek istiyorum…

Hitler Almanya’sında olduğu gibi,
Bizim tarihimizde de kitapların yakıldığı dönemlerin olduğuna vurgu yapan Baysal, “12 Eylül döneminde kitapları toprağa gömmüştük. Dilerim bundan sonra toprağa gömmediğimiz kitaplarımız olsun, kitaplardan korkulmayan bir ülke diliyorum…” dedi… Bu dileğe katılmamak mümkün mü? 

***

Nihayetinde
Zor günler geride kaldı ve Baysal’ın dün toprak altında sakladığı kitapları bugün kütüphane raflarında okuyucularını bekliyor. Fakat tam da burada Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e bir öneride bulunmak istiyorum… Baysal’ın kitaplarıyla açılan Nilüfer Üçevler Kütüphanesi’nin adı, “Nilüfer Üçevler Yüksel Baysal Kütüphanesi” olarak değiştirilsin lütfen… Zira bugün kitaplarımızı toprağa gömmüyoruz belki fakat değerlerimizi hala toprağa göndükten sonra hatırlıyoruz… 


Orası, Şehriyar Tesisleri değil!

Bu köşede,
Yıldırım Belediyesi’nde bir Başkan Yardımcısı ve kendisine yakın bir müdürün adlarının karıştığı iddia edilen “kaçak kafetarya ve orada cereyan eden olaylar” haberini okumuştunuz.

Haberin yankıları
Hala ve artarak devam ediyor. Beni arayanlar, “kişiler falancalar” tesis te “filanca yer mi?” diye soruyorlar.  Ve fakat az sayıda ıskalayanlar da çıkmıyor değil. Mesela söz konusu yerin Kaplıkaya’da bulunan Şehriyar Tesisleri olup olmadığı noktasında soranlar oluyor.

Hemen söyleyeyim,
O yer Kaplıkaya’daki Şehriyar Tesisleri değil. Haliyle Şehriyar Tesisleri’nin
işletmecileriyle de bir alakası yok…
   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR